Grayhill, Inc. 61B15-01-02-020
61B15-01-02-020 picture photo
Mfg. Part Number
61B15-01-02-020
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
OPTICAL ENCODER
Datasheet Download
61B15-01-02-020.pdf
Availability of 61B15-01-02-020
QUANTITY
61B15-01-02-020 Order Process
Ship out your order
Specifications of 61B15-01-02-020
Internal Part NumberEIS-61B15-01-02-020
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
Series61B
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution24
Voltage - Supply5V
Actuator Type1/4" Dia Flatted End
DetentYes
Built in SwitchYes
Mounting TypePanel Mount
OrientationVertical
Termination StyleCable with Connector
Rotational Life (Cycles Min)1M
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)61B15-01-02-020
Related Links61B15-0, 61B15-01-02-020 Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
61B15-01-02-020 Details Description
Related parts for 61B15-01-02-020
RES SMD 52.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 20K OHM 8SOIC datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .105W AB 10LLP datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 523K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT SKT datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf