Grayhill, Inc. 61K100-060
61K100-060 picture photo
Mfg. Part Number
61K100-060
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
OPTICAL ENCODER
Datasheet Download
61K100-060.pdf
Availability of 61K100-060
QUANTITY
61K100-060 Order Process
Ship out your order
Specifications of 61K100-060
Internal Part NumberEIS-61K100-060
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
Series61K
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution100
Voltage - Supply5V
Actuator Type1/4" Dia Flatted End
DetentNo
Built in SwitchNo
Mounting TypePanel Mount
OrientationVertical
Termination StyleCable with Connector
Rotational Life (Cycles Min)10M
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)61K100-060
Related Links61K10, 61K100-060 Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
61K100-060 Details Description
Related parts for 61K100-060
MOD PWR ENT MED 10A QC 2POS PNL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC XLATR TTL-DIFF PECL DL 8VSSOP datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 422 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SMB JACK R/A 75 OHM PCB datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 100MA 19 OHM TH datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ24B PG21 datasheet.pdf
BRONZE SERV POST CONN #8 SOL-#7 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM datasheet.pdf
CAP FILM 30NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf