AVX Corporation 61V102MCFCA
61V102MCFCA picture photo
Mfg. Part Number
61V102MCFCA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 400VAC RADIAL
Datasheet Download
61V102MCFCA.pdf
Availability of 61V102MCFCA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
61V102MCFCA Order Process
Ship out your order
Specifications of 61V102MCFCA
Internal Part NumberEIS-61V102MCFCA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400VAC
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)61V102MCFCA
Related Links61V10, 61V102MCFCA Datasheet, AVX Corporation Distributor
61V102MCFCA Details Description
Related parts for 61V102MCFCA
CONN EDGE DUAL 1MM R/A 100 POS datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 220POS .050" SMD datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 900MA 730 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 470K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
MARKING STRIPS datasheet.pdf
350 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf