AVX Corporation 61V102MCFCA
61V102MCFCA picture photo
Mfg. Part Number
61V102MCFCA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 400VAC RADIAL
Datasheet Download
61V102MCFCA.pdf
Availability of 61V102MCFCA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
61V102MCFCA Order Process
Ship out your order
Specifications of 61V102MCFCA
Internal Part NumberEIS-61V102MCFCA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400VAC
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)61V102MCFCA
Related Links61V10, 61V102MCFCA Datasheet, AVX Corporation Distributor
61V102MCFCA Details Description
Related parts for 61V102MCFCA
RES 33 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC 3DRVR/5RCVR RS232 3V 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 23.7 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO213AB datasheet.pdf
IC I2C 2:1 SELECTOR 16-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 8POS datasheet.pdf
REG REFLECT SPOT BEAM 30MM0.1M datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVDS HIGH 25PPM datasheet.pdf
TELEPHONE FUSE datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS datasheet.pdf