AVX Corporation 61V151MECCA
61V151MECCA picture photo
Mfg. Part Number
61V151MECCA
Brief Description
CAP CER 150PF 400VAC RADIAL
Datasheet Download
61V151MECCA.pdf
Availability of 61V151MECCA
QUANTITY
61V151MECCA Order Process
Ship out your order
Specifications of 61V151MECCA
Internal Part NumberEIS-61V151MECCA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Series-
PackagingBulk
Capacitance150pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400VAC
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)61V151MECCA
Related Links61V15, 61V151MECCA Datasheet, AVX Corporation Distributor
61V151MECCA Details Description
Related parts for 61V151MECCA
RELAY MINI SSR 240VAC@2A ZERO datasheet.pdf
CONN HOUSING 28POS 2MM W/KEY datasheet.pdf
IC GATE AND/NAND QD DIFF 28-PLCC datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER BREAKAWAY 9POS .100 datasheet.pdf
IP CORE PCI TARGET 32BIT XP datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 81.6 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE TIE MLT HEAVY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS JAM NUT SKT datasheet.pdf