Grayhill, Inc. 62A11-02-240C
62A11-02-240C picture photo
Mfg. Part Number
62A11-02-240C
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
OPTICAL ENCODER
Datasheet Download
62A11-02-240C.pdf
Availability of 62A11-02-240C
QUANTITY
62A11-02-240C Order Process
Ship out your order
Specifications of 62A11-02-240C
Internal Part NumberEIS-62A11-02-240C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
Series62A
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution32
Voltage - Supply5V
Actuator Type1/4" Dia Flatted End
DetentYes
Built in SwitchYes
Mounting TypePanel Mount
OrientationUser Selectable
Termination StyleCable with Connector
Rotational Life (Cycles Min)1M
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)62A11-02-240C
Related Links62A11-, 62A11-02-240C Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
62A11-02-240C Details Description
Related parts for 62A11-02-240C
SENSOR IC TOUCH/PROXMTY 1CH8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 6.6A TO-220F datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FLAT BKWY 17POS datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf