Grayhill, Inc. 62AG18-L5-020C
62AG18-L5-020C picture photo
Mfg. Part Number
62AG18-L5-020C
Brief Description
ENCODER OPTICAL 20POS 2" CBL
Datasheet Download
62AG18-L5-020C.pdf
Availability of 62AG18-L5-020C
QUANTITY
62AG18-L5-020C Order Process
Ship out your order
Specifications of 62AG18-L5-020C
Internal Part NumberEIS-62AG18-L5-020C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part Number62AG Series 20/Jul/2011
FamilyEncoders
Series62AG
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution20
Voltage - Supply5V
Mounting TypePanel Mount
OrientationVertical
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)62AG18-L5-020C
Related Links62AG18-, 62AG18-L5-020C Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
62AG18-L5-020C Details Description
Related parts for 62AG18-L5-020C
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 36POS .156 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 1.6 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 33PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf