Honeywell Sensing and Productivity Solutions 62JA100K
62JA100K picture photo
Mfg. Part Number
62JA100K
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 100K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
62JA100K.pdf
Availability of 62JA100K
QUANTITY
62JA100K Order Process
Ship out your order
Specifications of 62JA100K
Internal Part NumberEIS-62JA100K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPotentiometer Line
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series62
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±5%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Number of Turns10
Rotation3600°
Adjustment Type-
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.937" (23.81mm)
Actuator Diameter0.249" (6.32mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)62JA100K
Related Links62JA, 62JA100K Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
62JA100K Details Description
Related parts for 62JA100K
SIDACTOR 3CHP 170V 400A TO-220 datasheet.pdf
CONN HEADER 56POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN HDR ASSY 60POS 2ROW R/A AU datasheet.pdf
SENSOR HALLOGIC HALL EFFECT datasheet.pdf
PLUG DBL BANANA W/WIRE GUIDE ORG datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
AMP FIBER OPTIC 2M CONN NPN datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
DC/DC CONV 15V 3W datasheet.pdf