FFF 63453-050LF
63453-050LF picture photo
Mfg. Part Number
63453-050LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
63453-050LF.pdf
Availability of 63453-050LF
QUANTITY
63453-050LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 63453-050LF
Internal Part NumberEIS-63453-050LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
PCN Design/SpecificationRaw Plastic PCT to PA4T 10/May/2013
PCN Assembly/OriginMinitek 2.00mm 29/Oct/2011
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesMinitek™ MezzSelect™, Basics+
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63453-050LF
Related Links63453, 63453-050LF Datasheet, FFF Distributor
63453-050LF Details Description
Related parts for 63453-050LF
CONN HEADR LOPRO 17POS .100 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 1.78 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.67KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.043UF RADIAL datasheet.pdf
TV 6C 6#12 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT datasheet.pdf