CTS Electronic Components 636L3C075M00000
636L3C075M00000 picture photo
Mfg. Part Number
636L3C075M00000
Brief Description
OSC XO 75.000MHZ HCMOS TTL SMD
Datasheet Download
636L3C075M00000.pdf
Availability of 636L3C075M00000
QUANTITY
636L3C075M00000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 636L3C075M00000
Internal Part NumberEIS-636L3C075M00000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCrystal Clock Oscillators
RoHS Information636 Series RoHS Cert
TypeXO (Standard)
Frequency75MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)40mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.051" (1.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)636L3C075M00000
Related Links636L3C0, 636L3C075M00000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
636L3C075M00000 Details Description
Related parts for 636L3C075M00000
IC REG LDO 1.85V 0.1A SC70-5 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 39.4VC P600 datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 22VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 1.6M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 4 OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC DAC 10-BIT VOUT 12MSOP datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
26500 30C 30#16 S BY RECP WC datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf