CTS Electronic Components 636M3C020M00000
636M3C020M00000 picture photo
Mfg. Part Number
636M3C020M00000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 20.000MHZ HCMOS TTL SMD
Datasheet Download
636M3C020M00000.pdf
Availability of 636M3C020M00000
QUANTITY
636M3C020M00000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 636M3C020M00000
Internal Part NumberEIS-636M3C020M00000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information636 Series RoHS Cert
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series636
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency20MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)8mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.051" (1.30mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)636M3C020M00000
Related Links636M3C0, 636M3C020M00000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
636M3C020M00000 Details Description
Related parts for 636M3C020M00000
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 3V 1W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP PGA 560KHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
Connector Header 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE FAST RECOVERY 8A DPAK datasheet.pdf
DIODE ARRAY 30A 100V LOW VF TO26 datasheet.pdf