CTS Electronic Components 636M3C027M00000
636M3C027M00000 picture photo
Mfg. Part Number
636M3C027M00000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 27.000MHZ HCMOS TTL SMD
Datasheet Download
636M3C027M00000.pdf
Availability of 636M3C027M00000
QUANTITY
636M3C027M00000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 636M3C027M00000
Internal Part NumberEIS-636M3C027M00000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information636 Series RoHS Cert
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series636
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency27MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)8mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.051" (1.30mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)636M3C027M00000
Related Links636M3C0, 636M3C027M00000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
636M3C027M00000 Details Description
Related parts for 636M3C027M00000
RES SMD 6.04K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 143MHZ 90BGA datasheet.pdf
MODULE DDR3 SDRAM 2GB 204SODIMM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 108MHZ 8SOP datasheet.pdf
IGBT MODULE 1200V 150A HEX datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf