Rubycon 63LSQ6800MNB36X50
63LSQ6800MNB36X50 picture photo
Mfg. Part Number
63LSQ6800MNB36X50
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SCREW
Datasheet Download
63LSQ6800MNB36X50.pdf
Availability of 63LSQ6800MNB36X50
QUANTITY
63LSQ6800MNB36X50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63LSQ6800MNB36X50
Internal Part NumberEIS-63LSQ6800MNB36X50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLSQ
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.2A
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.417" Dia (36.00mm)
Height - Seated (Max)2.126" (54.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63LSQ6800MNB36X50
Related Links63LSQ680, 63LSQ6800MNB36X50 Datasheet, Rubycon Distributor
63LSQ6800MNB36X50 Details Description
Related parts for 63LSQ6800MNB36X50
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 47 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 768 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.55 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.45 OHM 1% 30W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf