Rubycon 63MU683MA13216
63MU683MA13216 picture photo
Mfg. Part Number
63MU683MA13216
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLY 0.068UF 20% 63V SMD
Datasheet Download
63MU683MA13216.pdf
Availability of 63MU683MA13216
QUANTITY
63MU683MA13216 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63MU683MA13216
Internal Part NumberEIS-63MU683MA13216
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesPMLCAP®, MU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Surface Mount Land Size*
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63MU683MA13216
Related Links63MU683, 63MU683MA13216 Datasheet, Rubycon Distributor
63MU683MA13216 Details Description
Related parts for 63MU683MA13216
IC SDRAM 64MBIT 143MHZ 86TSOP datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 2.63V SOT23-3 datasheet.pdf
FUSE 500A 690V DIN 2 AR UC datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY SNAP-IN 15A datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD 20TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" GOLD datasheet.pdf