Eaton (formerly Cooper Bussmann) 63NHG000B
63NHG000B picture photo
Mfg. Part Number
63NHG000B
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 63A 500V CLASS GL/GG
Datasheet Download
63NHG000B.pdf
Availability of 63NHG000B
QUANTITY
63NHG000B Order Process
Ship out your order
Specifications of 63NHG000B
Internal Part NumberEIS-63NHG000B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesNH
Fuse Type-
Voltage - Rated500VAC
Current63A
Package / CaseRectangular, Blade
Size / Dimension2.126" L x 0.827" W x 1.693" H (54.00mm x 21.00mm x 43.00mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63NHG000B
Related Links63NH, 63NHG000B Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
63NHG000B Details Description
Related parts for 63NHG000B
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
Connector Header 19 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf