Rubycon 63TXW470MEFC8X60
63TXW470MEFC8X60 picture photo
Mfg. Part Number
63TXW470MEFC8X60
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63TXW470MEFC8X60.pdf
Availability of 63TXW470MEFC8X60
QUANTITY
63TXW470MEFC8X60 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63TXW470MEFC8X60
Internal Part NumberEIS-63TXW470MEFC8X60
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.54A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)2.461" (62.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63TXW470MEFC8X60
Related Links63TXW470, 63TXW470MEFC8X60 Datasheet, Rubycon Distributor
63TXW470MEFC8X60 Details Description
Related parts for 63TXW470MEFC8X60
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 13POS 26AWG MTA100 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 6.3A 125VAC/VDC datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 3.3V 10A datasheet.pdf
POS LIQUID LEVEL SENSOR datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
RES SMD 0.036 OHM 5% 1W 1206 datasheet.pdf