Rubycon 63YXF47MEFCCC8X11.5
63YXF47MEFCCC8X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
63YXF47MEFCCC8X11.5
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63YXF47MEFCCC8X11.5.pdf
Availability of 63YXF47MEFCCC8X11.5
QUANTITY
63YXF47MEFCCC8X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63YXF47MEFCCC8X11.5
Internal Part NumberEIS-63YXF47MEFCCC8X11.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesYXF
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current147mA @ 120Hz
Impedance630 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63YXF47MEFCCC8X11.5
Related Links63YXF47ME, 63YXF47MEFCCC8X11.5 Datasheet, Rubycon Distributor
63YXF47MEFCCC8X11.5 Details Description
Related parts for 63YXF47MEFCCC8X11.5
IC MCU 8BIT 4KB OTP 28DIP datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC20H/AE20G/HKC20H datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12VDC 14MM WIRELEAD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.4V 80MA SC70 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 120W datasheet.pdf
SYSMAC GATEWAY SDK FINS GW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf