Rubycon 63YXH180MEFCG412.5X16
63YXH180MEFCG412.5X16 picture photo
Mfg. Part Number
63YXH180MEFCG412.5X16
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63YXH180MEFCG412.5X16.pdf
Availability of 63YXH180MEFCG412.5X16
QUANTITY
63YXH180MEFCG412.5X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63YXH180MEFCG412.5X16
Internal Part NumberEIS-63YXH180MEFCG412.5X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesYXH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current263.5mA
Impedance180 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63YXH180MEFCG412.5X16
Related Links63YXH180ME, 63YXH180MEFCG412.5X16 Datasheet, Rubycon Distributor
63YXH180MEFCG412.5X16 Details Description
Related parts for 63YXH180MEFCG412.5X16
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 6.81K OHM 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 176TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 35.2 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 75V 20% 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf