Rubycon 63YXH270MEFC12.5X20
63YXH270MEFC12.5X20 picture photo
Mfg. Part Number
63YXH270MEFC12.5X20
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63YXH270MEFC12.5X20.pdf
Availability of 63YXH270MEFC12.5X20
QUANTITY
63YXH270MEFC12.5X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63YXH270MEFC12.5X20
Internal Part NumberEIS-63YXH270MEFC12.5X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesYXH
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current382.5mA
Impedance130 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63YXH270MEFC12.5X20
Related Links63YXH270M, 63YXH270MEFC12.5X20 Datasheet, Rubycon Distributor
63YXH270MEFC12.5X20 Details Description
Related parts for 63YXH270MEFC12.5X20
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.05M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BATT PACK 7.2V AA BUTTON NIMH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH 1X1 14SOIC datasheet.pdf
LAMP INCAND 5MM MIDG FLANGE 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
10.8MM GUIDE MODULE ASSY datasheet.pdf
OSC MEMS 16MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf