Rubycon 63ZL1500MEFCGC18X40
63ZL1500MEFCGC18X40 picture photo
Mfg. Part Number
63ZL1500MEFCGC18X40
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63ZL1500MEFCGC18X40.pdf
Availability of 63ZL1500MEFCGC18X40
QUANTITY
63ZL1500MEFCGC18X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63ZL1500MEFCGC18X40
Internal Part NumberEIS-63ZL1500MEFCGC18X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.42A
Impedance18 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63ZL1500MEFCGC18X40
Related Links63ZL1500M, 63ZL1500MEFCGC18X40 Datasheet, Rubycon Distributor
63ZL1500MEFCGC18X40 Details Description
Related parts for 63ZL1500MEFCGC18X40
BATTERY ALKALINE 9V datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 512MBIT 6NS 60FBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 16POS 35DEG 5MM datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.048K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 270VIN 13.8VOUT 50W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 0.69-5.5V 12A 66W datasheet.pdf
SPT-THR 1 5/ 7-H-5 08 P20 R56 datasheet.pdf
OSC MEMS 212.5000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf