Rubycon 63ZL560MEFCGC16X25
63ZL560MEFCGC16X25 picture photo
Mfg. Part Number
63ZL560MEFCGC16X25
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63ZL560MEFCGC16X25.pdf
Availability of 63ZL560MEFCGC16X25
QUANTITY
63ZL560MEFCGC16X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63ZL560MEFCGC16X25
Internal Part NumberEIS-63ZL560MEFCGC16X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
SeriesZL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.55A
Impedance32 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63ZL560MEFCGC16X25
Related Links63ZL560ME, 63ZL560MEFCGC16X25 Datasheet, Rubycon Distributor
63ZL560MEFCGC16X25 Details Description
Related parts for 63ZL560MEFCGC16X25
CONN HEADER 2MM DUAL SMD 42POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SNSW 10.1A 1/4 NONE HI-FORCE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
SWITCH LIMIT WHEEL PLUNG SPDTX2 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 120KM LC REC datasheet.pdf
OSC MEMS 42.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf