Aries Electronics, Inc. 64-9518-10T
64-9518-10T picture photo
Mfg. Part Number
64-9518-10T
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 64POS GOLD
Datasheet Download
64-9518-10T.pdf
Availability of 64-9518-10T
QUANTITY
64-9518-10T Order Process
Ship out your order
Specifications of 64-9518-10T
Internal Part NumberEIS-64-9518-10T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series518
PackagingBulk
TypeDIP, 0.9" (22.86mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)64 (2 x 32)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)64-9518-10T
Related Links64-95, 64-9518-10T Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
64-9518-10T Details Description
Related parts for 64-9518-10T
RES SMD 13K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN RECPT 18POS .100 22-26 TIN datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 3/4" datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR20H/AE20M/HSR20H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 9A 8TSON-ADV datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 4.2NS 100BGA datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 DSH datasheet.pdf
RESONATOR CER 8.00MHZ W/O CAP datasheet.pdf