TT Electronics/BI 64XR100KLF
64XR100KLF picture photo
Mfg. Part Number
64XR100KLF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 100K OHM 0.25W TH
Datasheet Download
64XR100KLF.pdf
Availability of 64XR100KLF
QUANTITY
64XR100KLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 64XR100KLF
Internal Part NumberEIS-64XR100KLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert. of Compliance
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
Series64
PackagingTube
Resistance (Ohms)100k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.165" Face x 0.270" H (6.35mm x 4.19mm x 6.86mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)64XR100KLF
Related Links64XR1, 64XR100KLF Datasheet, TT Electronics/BI Distributor
64XR100KLF Details Description
Related parts for 64XR100KLF
MOSFET N-CH 600V 2A TO-220SIS datasheet.pdf
IC LI-ION BATT PROTECT SOT23-6 datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK R/A 2POS 7.62MM datasheet.pdf
CONN RCPT 104POS BOX MNT PIN datasheet.pdf