Littelfuse 65036R2IB5.5
65036R2IB5.5 picture photo
Mfg. Part Number
65036R2IB5.5
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE M/V R-RATED 36R 5.5KV IN-BO
Datasheet Download
65036R2IB5.5.pdf
Availability of 65036R2IB5.5
QUANTITY
65036R2IB5.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 65036R2IB5.5
Internal Part NumberEIS-65036R2IB5.5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesR-Rated
Fuse Type-
Voltage - Rated5500VAC (5.5kV)
Current650A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension-
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)65036R2IB5.5
Related Links65036R, 65036R2IB5.5 Datasheet, Littelfuse Distributor
65036R2IB5.5 Details Description
Related parts for 65036R2IB5.5
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CBL RIBN 15COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 20% 275VAC RAD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 2A DO214AC datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 2K FLASH 20SSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 5W T18 datasheet.pdf
CONN HDR 40POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 66POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT PIN datasheet.pdf