Wakefield 658-35ABT4
658-35ABT4 picture photo
Mfg. Part Number
658-35ABT4
Brief Description
HEATSINK CPU 28MM SQ BLK W/TAPE
Datasheet Download
658-35ABT4.pdf
Availability of 658-35ABT4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
658-35ABT4 Order Process
Ship out your order
Specifications of 658-35ABT4
Internal Part NumberEIS-658-35ABT4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
ShapeSquare, Pin Fins
Length1.100" (27.94mm)
Width1.100" (27.94mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.350" (8.89mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3.0°C/W @ 800 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)658-35ABT4
Related Links658-3, 658-35ABT4 Datasheet, Wakefield Distributor
658-35ABT4 Details Description
Related parts for 658-35ABT4
CONN RCPT WATERPROOF 16POS MALE datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CTRLR DC/DC 2PH HI EFF 36SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 5 Position Free Hanging (In-Line) Terminal Block datasheet.pdf