API Technologies Corp 66-BSF-060-0-04
66-BSF-060-0-04 picture photo
Mfg. Part Number
66-BSF-060-0-04
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
EMI FILTER
Datasheet Download
66-BSF-060-0-04.pdf
Availability of 66-BSF-060-0-04
QUANTITY
66-BSF-060-0-04 Order Process
Ship out your order
Specifications of 66-BSF-060-0-04
Internal Part NumberEIS-66-BSF-060-0-04
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Series66-BFS
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL6A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
FuseYes
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Eyelet
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, DrawerFuse Holder
Panel Cutout Dimensions-
Panel Thickness-
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, TUV, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)66-BSF-060-0-04
Related Links66-BSF-, 66-BSF-060-0-04 Datasheet, API Technologies Corp Distributor
66-BSF-060-0-04 Details Description
Related parts for 66-BSF-060-0-04
LCD TFT 3.0" 320X320 QVGA datasheet.pdf
RES 40 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC RECEIVER TRIPLE DIFF 32LFCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf