FFF 66226-014LF
66226-014LF picture photo
Mfg. Part Number
66226-014LF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC HEADER 14POS 2.54MM
Datasheet Download
66226-014LF.pdf
Availability of 66226-014LF
QUANTITY
66226-014LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 66226-014LF
Internal Part NumberEIS-66226-014LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Flex Connector Overview
Featured ProductFFC and FPC Connectors
PCN PackagingTray slots 02/Sept/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesClincher™
PackagingTray
Flat Flex TypeFFC
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Connector/Contact TypeHeader
Number of Positions14
Pitch0.100" (2.54mm)
TerminationIDC
FFC, FCB Thickness0.33mm
Height Above Board-
Locking Feature-
Cable End Type-
Contact MaterialCopper Nickel Alloy
Contact FinishTin
Housing MaterialThermoplastic
Actuator Material-
Features-
Voltage Rating500V
Operating Temperature-65°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)66226-014LF
Related Links66226, 66226-014LF Datasheet, FFF Distributor
66226-014LF Details Description
Related parts for 66226-014LF
OPTOISO 7.5KV OPN COLLECTOR 6DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 4.2MM STR GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS VERT 4.2MM TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
2CKT V-2 HDR W/PEG TIN 432550113 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 65POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
SURGE PROTECTOR 5KA MNT 240V LNG datasheet.pdf