Bourns Inc. 6630S1D-B28-A203
6630S1D-B28-A203 picture photo
Mfg. Part Number
6630S1D-B28-A203
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 20K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
6630S1D-B28-A203.pdf
Availability of 6630S1D-B28-A203
QUANTITY
6630S1D-B28-A203 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6630S1D-B28-A203
Internal Part NumberEIS-6630S1D-B28-A203
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information6630 Material Declaration
Standard Package5
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series6630
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±15%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient±500ppm/°C
Number of Turns1
Rotation340°
Adjustment Type-
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6630S1D-B28-A203
Related Links6630S1D-, 6630S1D-B28-A203 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
6630S1D-B28-A203 Details Description
Related parts for 6630S1D-B28-A203
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC COMP QUAD 1.8V OD 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CA SM SC DUP-MTRJ OR. SECURE datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 24V OUT datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 37.4KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
4+4 DIL MALE SMT HORIZ LOCK datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf