Bourns Inc. 6630S1D-B28-A502
6630S1D-B28-A502 picture photo
Mfg. Part Number
6630S1D-B28-A502
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 5K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
6630S1D-B28-A502.pdf
Availability of 6630S1D-B28-A502
QUANTITY
6630S1D-B28-A502 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6630S1D-B28-A502
Internal Part NumberEIS-6630S1D-B28-A502
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information6630 Material Declaration
Standard Package5
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series6630
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±15%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient±500ppm/°C
Number of Turns1
Rotation340°
Adjustment Type-
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6630S1D-B28-A502
Related Links6630S1D-, 6630S1D-B28-A502 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
6630S1D-B28-A502 Details Description
Related parts for 6630S1D-B28-A502
CAP FILM 0.082UF 2% 16VDC 1210 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.635" (16.13mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 5MHZ 8SO datasheet.pdf
SENSOR AMBIENT LIGHT datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/4 WHT 250' datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf