FFF 66527-063LF
66527-063LF picture photo
Mfg. Part Number
66527-063LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 126 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle
Datasheet Download
66527-063LF.pdf
Availability of 66527-063LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
66527-063LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 66527-063LF
Internal Part NumberEIS-66527-063LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDUBOX™, MezzSelect™, Basics+
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions126
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)66527-063LF
Related Links66527, 66527-063LF Datasheet, FFF Distributor
66527-063LF Details Description
Related parts for 66527-063LF
RES SMD 665 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 104MA 16.5 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DAC 16BIT I2C/SRL 16LFCSP-WQ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18.333K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 229 TYP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf