FFF 66901-240LF
66901-240LF picture photo
Mfg. Part Number
66901-240LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
66901-240-QKE II FEMALE
Datasheet Download
66901-240LF.pdf
Availability of 66901-240LF
QUANTITY
66901-240LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 66901-240LF
Internal Part NumberEIS-66901-240LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification522 Series Gold/GXT 18/Mar/2010
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesQuickie™, Basics+
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions40
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge-
FeaturesFeed Through, Polarizing Key, Strain Relief
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
ColorBlue
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)66901-240LF
Related Links66901, 66901-240LF Datasheet, FFF Distributor
66901-240LF Details Description
Related parts for 66901-240LF
JUMPER-H1502TR/A3049B/H1502TR 8" datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 7PF 100V R2H 0805 datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 15A 240VAC 80VDC datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 330MA 700 MOHM SMD datasheet.pdf