FFF 66951-011LF
66951-011LF picture photo
Mfg. Part Number
66951-011LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
66951-011LF.pdf
Availability of 66951-011LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
66951-011LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 66951-011LF
Internal Part NumberEIS-66951-011LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesBERCON PV™
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions11
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)66951-011LF
Related Links66951, 66951-011LF Datasheet, FFF Distributor
66951-011LF Details Description
Related parts for 66951-011LF
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
TOOL DIE SET .429/.118 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 470 OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
TV 55C 55#22D PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf