FFF 66951-012LF
66951-012LF picture photo
Mfg. Part Number
66951-012LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
66951-012LF.pdf
Availability of 66951-012LF
QUANTITY
66951-012LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 66951-012LF
Internal Part NumberEIS-66951-012LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package19
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesBERCON PV™
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)66951-012LF
Related Links66951, 66951-012LF Datasheet, FFF Distributor
66951-012LF Details Description
Related parts for 66951-012LF
CONN CELERON RM VERT PLASTIC datasheet.pdf
RES SMD 2.37KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SCR MOD ISO DUAL 800V 500A datasheet.pdf
CAP CER 33PF 2KV NP0 1206 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LM2595ATPBCKG datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 5MM datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf