FFF 67000-011LF
67000-011LF picture photo
Mfg. Part Number
67000-011LF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors - Housings
Brief Description
CONN FFC RCPT HSG 11POS 2.54MM
Datasheet Download
67000-011LF.pdf
Availability of 67000-011LF
QUANTITY
67000-011LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 67000-011LF
Internal Part NumberEIS-67000-011LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Flex Connector Overview
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors - Housings
SeriesDuflex™
PackagingBulk
Flat Flex Type-
Connector TypeHousing for Female Contacts
Number of Positions11
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
FFC, FCB Thickness-
Locking Feature-
Voltage Rating500V
Housing MaterialPolyester Thermoplastic, Glass Filled
Features-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Housing ColorBlack
NoteContacts Not Provided
Wire Gauge-
Insulation Diameter-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)67000-011LF
Related Links67000, 67000-011LF Datasheet, FFF Distributor
67000-011LF Details Description
Related parts for 67000-011LF
IC REG ISOLATED 5V 0.2A 12SOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 28POS datasheet.pdf
TRANS NPN BIPO 12V 50MA SOT-143 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 3000UF 30V AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
RES 18.9 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES GLLTOP datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf