Vishay/Dale RWR89S14R0FSBSL
RWR89S14R0FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S14R0FSBSL
Brief Description
RES 14 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S14R0FSBSL.pdf
Availability of RWR89S14R0FSBSL
QUANTITY
RWR89S14R0FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S14R0FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S14R0FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S14R0FSBSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S14R0FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S14R0FSBSL Details Description
Related parts for RWR89S14R0FSBSL
DIODE ZENER 4.7V 300MW SOD323 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOP datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER BP 240POS 16COL GOLD datasheet.pdf
RES 1.29K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IO NICU CF V0 datasheet.pdf
OSC XO 33.333MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC REDRIVER I2C 4CH 36VFQFPN datasheet.pdf
FUSE 5X2MM 5A SLOBLO datasheet.pdf