Sensata Technologies/Airpax 67L100-0283
67L100-0283 picture photo
Mfg. Part Number
67L100-0283
Manufacturer
Product Category
Temperature Regulators
Brief Description
THERMOSTAT 100 DEG NC TO-220
Datasheet Download
67L100-0283.pdf
Availability of 67L100-0283
QUANTITY
67L100-0283 Order Process
Ship out your order
Specifications of 67L100-0283
Internal Part NumberEIS-67L100-0283
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product6600 & 6700 Series Thermostat
Standard Package500
Category Sensors, Transducers
FamilyTemperature Regulators (Mechanical)
Series6700
CircuitSPST-NC
Switching Temperature212°F (100°C)
Reset Temperature158°F (70°C)
Current Rating - AC-
Current Rating - DC0.5A (48V)
Tolerance±9°F (±5°C)
Switching Cycles20K
Termination StylePC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)67L100-0283
Related Links67L10, 67L100-0283 Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
67L100-0283 Details Description
Related parts for 67L100-0283
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 18POS .156 GREEN datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
SAC-5P-10-115/M CABLE datasheet.pdf
CONN HDR 21POS 0.200 T/H GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RED 2 POS METAL BEZEL datasheet.pdf