KEMET R82EC2220SH50J
R82EC2220SH50J picture photo
Mfg. Part Number
R82EC2220SH50J
Brief Description
CAP FILM 0.022UF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
R82EC2220SH50J.pdf
Availability of R82EC2220SH50J
QUANTITY
R82EC2220SH50J Order Process
Ship out your order
Specifications of R82EC2220SH50J
Internal Part NumberEIS-R82EC2220SH50J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
SeriesR82
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.022µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.260" (6.60mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R82EC2220SH50J
Related LinksR82EC22, R82EC2220SH50J Datasheet, KEMET Distributor
R82EC2220SH50J Details Description
Related parts for R82EC2220SH50J
CONN HEADER 2POS VL SERIES TIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
DOOR STEEL 19X10.4X0.6" GREY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 10MA 1.5 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 16NH 1A 126 MOHM SMD datasheet.pdf