NorComp 680-044-103L001
680-044-103L001 picture photo
Mfg. Part Number
680-044-103L001
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
680-044-103L001.pdf
Availability of 680-044-103L001
QUANTITY
680-044-103L001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 680-044-103L001
Internal Part NumberEIS-680-044-103L001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductIP66 SEAL-D® D-Sub Connectors
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSeal-D 680
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)680-044-103L001
Related Links680-044, 680-044-103L001 Datasheet, NorComp Distributor
680-044-103L001 Details Description
Related parts for 680-044-103L001
RES SMD 3.6K OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 9V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 50W 5% TO220 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 3.81MM datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf