NorComp 681-026-113R531
681-026-113R531 picture photo
Mfg. Part Number
681-026-113R531
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
681-026-113R531.pdf
Availability of 681-026-113R531
QUANTITY
681-026-113R531 Order Process
Ship out your order
Specifications of 681-026-113R531
Internal Part NumberEIS-681-026-113R531
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductIP66 SEAL-D® D-Sub Connectors
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSeal-D 681
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)681-026-113R531
Related Links681-026, 681-026-113R531 Datasheet, NorComp Distributor
681-026-113R531 Details Description
Related parts for 681-026-113R531
CONN HEADER .100 50POS R/A SHRD datasheet.pdf
CONN HEADER 64PS STR SHORT LA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 22 OLIVE datasheet.pdf
RES 252K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 402 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1K OHM 9SIP datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf