FFF 68405-172H
68405-172H picture photo
Mfg. Part Number
68405-172H
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
BERGSTIK II DR R/A WIDE BODY
Datasheet Download
68405-172H.pdf
Availability of 68405-172H
QUANTITY
68405-172H Order Process
Ship out your order
Specifications of 68405-172H
Internal Part NumberEIS-68405-172H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
PCN Design/SpecificationBergStik Material 10/Mar/2010
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK® II, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions72
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)68405-172H
Related Links68405, 68405-172H Datasheet, FFF Distributor
68405-172H Details Description
Related parts for 68405-172H
IC OPAMP GP 1.6MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM40H/MC40F/MDM40H datasheet.pdf
HEATSINK STAMP 6.4X13.3X19.1MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 4A 125V datasheet.pdf
CBL 13POS 0.5MM JMPR TYPE A 2" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 850V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1.25W DO214AC datasheet.pdf