Illinois Capacitor 685AVG160MFBJ
685AVG160MFBJ picture photo
Mfg. Part Number
685AVG160MFBJ
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLY 6.8UF 20% 160V T/H
Datasheet Download
685AVG160MFBJ.pdf
Availability of 685AVG160MFBJ
QUANTITY
685AVG160MFBJ Order Process
Ship out your order
Specifications of 685AVG160MFBJ
Internal Part NumberEIS-685AVG160MFBJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesAVG
PackagingBulk
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)29.2564 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current720mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.532" (13.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)685AVG160MFBJ
Related Links685AVG, 685AVG160MFBJ Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
685AVG160MFBJ Details Description
Related parts for 685AVG160MFBJ
CARD EDGE 30POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
IC REG BCK SPLIT RAIL ADJ 10MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 210MA 1.6 OHM datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 REC datasheet.pdf
CONN HDR 17POS 2MM T/H datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 11.059200 MHZ datasheet.pdf
FILTER LC datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf