Illinois Capacitor 685MHBS35K2H
685MHBS35K2H picture photo
Mfg. Part Number
685MHBS35K2H
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 6.8UF 10% 575V RADIAL
Datasheet Download
685MHBS35K2H.pdf
Availability of 685MHBS35K2H
QUANTITY
685MHBS35K2H Order Process
Ship out your order
Specifications of 685MHBS35K2H
Internal Part NumberEIS-685MHBS35K2H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package322
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMHBS
PackagingBulk
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC575V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)9.4 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.260" L x 0.591" W (32.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.965" (24.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)685MHBS35K2H
Related Links685MHB, 685MHBS35K2H Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
685MHBS35K2H Details Description
Related parts for 685MHBS35K2H
CAP TANT 10UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V EMD4 datasheet.pdf
RES SMD 5.56KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 39.7 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IDC SOCKET .100" 12POS datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 80POS VERT GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 1.5W DO204AL datasheet.pdf