FFF 68683-428LF
68683-428LF picture photo
Mfg. Part Number
68683-428LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 56 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet Download
68683-428LF.pdf
Availability of 68683-428LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
68683-428LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 68683-428LF
Internal Part NumberEIS-68683-428LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package8
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDUBOX™, MezzSelect™, Basics+
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions56
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)68683-428LF
Related Links68683, 68683-428LF Datasheet, FFF Distributor
68683-428LF Details Description
Related parts for 68683-428LF
CABLE D-SUB-HFU25H/AE25M/HFU25H datasheet.pdf
QKE II FEMALE datasheet.pdf
FUSE 63A 240V BS 88 BRITISH datasheet.pdf
CA SM LDS SCAPC-SC/UPC(NG) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.1A 210 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO213AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A datasheet.pdf