Illinois Capacitor 687ULR010MGU
687ULR010MGU picture photo
Mfg. Part Number
687ULR010MGU
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLY 680UF 20% 10V T/H
Datasheet Download
687ULR010MGU.pdf
Availability of 687ULR010MGU
QUANTITY
687ULR010MGU Order Process
Ship out your order
Specifications of 687ULR010MGU
Internal Part NumberEIS-687ULR010MGU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesULR
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)240 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsDecoupling
Ripple Current6.1A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)687ULR010MGU
Related Links687ULR, 687ULR010MGU Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
687ULR010MGU Details Description
Related parts for 687ULR010MGU
CAP CER 18PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 27POS STR datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 200UH 45A 6 MOHM TH datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR IP20 10A 480VAC AC IN datasheet.pdf
RES 10.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 6A EMH8 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf