Illinois Capacitor 687UVR2R5MFBJ
687UVR2R5MFBJ picture photo
Mfg. Part Number
687UVR2R5MFBJ
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLY 680UF 20% 2.5V SMD
Datasheet Download
687UVR2R5MFBJ.pdf
Availability of 687UVR2R5MFBJ
QUANTITY
687UVR2R5MFBJ Order Process
Ship out your order
Specifications of 687UVR2R5MFBJ
Internal Part NumberEIS-687UVR2R5MFBJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesUVR
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)292.6 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsDecoupling
Ripple Current5.02A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.484" (12.30mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)687UVR2R5MFBJ
Related Links687UVR, 687UVR2R5MFBJ Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
687UVR2R5MFBJ Details Description
Related parts for 687UVR2R5MFBJ
IC FPGA 726 I/O 1020FBGA datasheet.pdf
IC A/D CONV 14BIT SRL&PAR 28SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS FEMALE CIRCULAR datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 17MM datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RELAY, DIN RAIL 600V 35A RN datasheet.pdf