TT Electronics/BI 68XR100LF
68XR100LF picture photo
Mfg. Part Number
68XR100LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 100 OHM 0.5W TH
Datasheet Download
68XR100LF.pdf
Availability of 68XR100LF
QUANTITY
68XR100LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 68XR100LF
Internal Part NumberEIS-68XR100LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert. of Compliance
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
Series68
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns20
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.245" Face x 0.375" H (9.53mm x 6.22mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)68XR100LF
Related Links68XR, 68XR100LF Datasheet, TT Electronics/BI Distributor
68XR100LF Details Description
Related parts for 68XR100LF
IC PLD 8MC 15NS 20SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
LED PM INDICATOR FLUSH RED datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT363 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS PIN datasheet.pdf
IC CPLD 10MC 10NS 28PLCC datasheet.pdf
IC FPGA 186 I/O 240QFP datasheet.pdf
CABLE RG-58 TO FME 14' RECPT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf