E-Z-Hook 691-18BLK
691-18BLK picture photo
Mfg. Part Number
691-18BLK
Manufacturer
Product Category
Test Leads - Jumper, Specialty
Brief Description
LEAD ALLIG CLIP-TIP SCKT BLK 18"
Datasheet Download
691-18BLK.pdf
Availability of 691-18BLK
QUANTITY
691-18BLK Order Process
Ship out your order
Specifications of 691-18BLK
Internal Part NumberEIS-691-18BLK
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Test and Measurement
FamilyTest Leads - Jumper, Specialty
Series691
ConfigurationAlligator to Socket
1st ConnectorAlligator Clip, Insulated
2nd ConnectorSocket, Round, 0.080" (2.03mm)
Cable Length18.0" (457.20mm)
Contents1 Lead, Black
Material - InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Wire Gauge18 AWG
Voltage - Rated-
Current Rating-
Temperature Range-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)691-18BLK
Related Links691-, 691-18BLK Datasheet, E-Z-Hook Distributor
691-18BLK Details Description
Related parts for 691-18BLK
CAP CER 0.027UF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
HOLDER BATT PC COIN 1CELL 16MM datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 5A DO214AB datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 11POS datasheet.pdf
GDT 350V 20% 20KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
CORD 4 POS FEMALE 4M 22 AWG datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
A22TK-2LR-02-K02 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT RA datasheet.pdf