NorComp 695-044-113L551
695-044-113L551 picture photo
Mfg. Part Number
695-044-113L551
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
695-044-113L551.pdf
Availability of 695-044-113L551
QUANTITY
695-044-113L551 Order Process
Ship out your order
Specifications of 695-044-113L551
Internal Part NumberEIS-695-044-113L551
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSeal-D 695
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)695-044-113L551
Related Links695-044, 695-044-113L551 Datasheet, NorComp Distributor
695-044-113L551 Details Description
Related parts for 695-044-113L551
TVS DIODE 5VWM 9.66VC SMD datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 330MHZ LP 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A DDPAK datasheet.pdf
IC DAC 12BIT OCTAL VOUT 16-MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 250MW SOT23 datasheet.pdf
VARISTOR 16V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS STR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf