Sullins Connector Solutions ABB66DHLT-S578
ABB66DHLT-S578 picture photo
Mfg. Part Number
ABB66DHLT-S578
Brief Description
CONN EDGECARD EXTEND 132POS .050
Datasheet Download
ABB66DHLT-S578.pdf
Availability of ABB66DHLT-S578
QUANTITY
ABB66DHLT-S578 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABB66DHLT-S578
Internal Part NumberEIS-ABB66DHLT-S578
PackagingTube
Card TypeMCA
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row11; 45; 10
Number of Positions132
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesBoard Guide
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABB66DHLT-S578
Related LinksABB66DH, ABB66DHLT-S578 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABB66DHLT-S578 Details Description
Related parts for ABB66DHLT-S578
CONN HEADER .100 SNGL STR 4POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 36-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
IC FPGA 113 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.015UF 10V X7R 0612 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 35V X7R 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT LP GRN 1 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf