Vishay/Sprague 695D226X0006D2T
695D226X0006D2T picture photo
Mfg. Part Number
695D226X0006D2T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 6V 20% 1810
Datasheet Download
695D226X0006D2T.pdf
Availability of 695D226X0006D2T
QUANTITY
695D226X0006D2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 695D226X0006D2T
Internal Part NumberEIS-695D226X0006D2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 695D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1810 (4724 Metric)
Size / Dimension0.185" L x 0.095" W (4.70mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.79mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)695D226X0006D2T
Related Links695D226, 695D226X0006D2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
695D226X0006D2T Details Description
Related parts for 695D226X0006D2T
DIODE ZENER 9.1V 200MW SOD523 datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 12-10AWG #10 datasheet.pdf
COVER AND COLLAR 1POLE IP65 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
KIT DEV CAP9H 2M 1.8V MEM BOARD datasheet.pdf
FUSE 175A 700V NON STD FAST datasheet.pdf
T2 TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf